List prof. Gościwita Malinowskiego z 2 kwietnia 2014 r.

List prof. Gościwita Malinowskiego z 2 kwietnia 2014 r.,

(po przyznaniu grantu na wznowienie wydawania serii)

Drodzy Koledzy,

Z wielką radością pragnę Was poinformować, że wznawiamy w tym roku serię „Biblioteka Antyczna”. Po raz pierwszy od 2008 r. Seria stanie na mocnych podstawach finansowych, które zapewni nam grant z NPRH. Otrzymaliśmy od Państwa Polskiego kapitał zaufania i wymierny kapitał finansowy. Chciałbym, aby posłużył on nie tylko wydaniu kolejnych tomów Serii, ale także stworzeniu z „Biblioteki Antycznej” trwałej instytucji, która służyć będzie polskim badaczom i miłośnikom antyku, tak jak służą w innych kręgach językowych: „Loeb Classical Library”, „Collection Budé”, czy „Литературные памятники”.

Grant realizowany będzie na Uniwersytecie Wrocławskim, jednak uczestniczą w nim koledzy ze wszystkich uczelni, gdzie wykłada się grekę i łacinę, a także uczeni niezależni. Uniwersytet Wrocławski jest obecnie depozytariuszem „Biblioteki Antycznej”, która służyć ma całemu polskiemu środowisku filologicznemu. Mam nadzieję, że stanie się też instytucją partnerską dla Polskiego Towarzystwa Filologicznego w szerzeniu wiedzy o kulturze antycznej, o naszej przeszłości.

Pragnę z głębi serca podziękować wszystkim tym, dzięki którym „Biblioteka Antyczna” będzie mogła się w pełni odrodzić; wszystkim tym, którzy w minionych pięciu latach nie zwątpili w nas i mimo kłopotów, z jakimi musieliśmy się zmierzyć w tym czasie, wierzyli, że przed Serią zapoczątkowaną przez śp. Jerzego Ciechanowicza jest przyszłość; tym, którzy wspierali nas dobrym słowem. Szczególnie podziękowania kieruję wobec Ariadny, bez której uporu, wytrwałości i pomysłowości „Biblioteka Antyczna” nie byłaby tym, czym jest. Z kolei bez jej cierpliwości, łagodnego napomnienia i wiary w końcowy sukces mnie samemu sił by chyba zabrakło, by nie ustępować przed przeciwnościami losu i dążyć, dążyć do wznowienia Serii. Dziękuję koledze Stefanowi Nowickiemu, dyrektorowi Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego, którego jednostka wsparła ideę odrodzenia „Biblioteki Antycznej”, wykupując prawa autorskie do Serii od Prószyński i S-ka, a następnie cierpliwie czekała, aż uporamy się z naszymi kłopotami, tak by móc spłacić swój dług poprzez udzielenie naszego know-how planowanej przez IK UWr. serii przekładów z klasycznej literatury chińskiej. Dziękuję też koledze Tomkowi Mojsikowi, który był wczoraj posłańcem dobrej nowiny, a wcześniej bezinteresownie ofiarował się z pomocą „Bibliotece Antycznej”, gdy była ona w największym kłopocie.

Gościwit Malinowski

No comments yet.